Vet Centar Banja Luka
Vet Centar Banja Luka

Najčešća Pitanja Veterinaru

Na ovoj stranici možete pronaći neka od pitanja koje nam klijenti najčešće postavljaju prilikom posjete našoj veterinarskoj stanici. Potrudili smo se da adekvatno odgovorimo na neka od njih, te se nadamo da vam mogu biti od pomoći. Za sva dodatna pitanja ili informacije koje niste uspjeli pronaći, kontaktrirajte nas putem Kontakt Forme na našoj stranici.

Puno je mogućih uzroka. Najčešći su buhe, krpelji ili alergije (koje mogu biti na hranu ili neke trave, korove). No i patologija vezana uz analne žlijezde i vrećice (promijenjen sadržaj, pretjerana punjenost i nedovoljno ili nepotpuno praznjenje). Također, razlog može biti u prečestom šamponiranju i kupanju ili nekim drugim nametnicima.

Postoje i insekticidne ogrlice koje vrlo učinkovito štite pse od buha i krpelja i do 6 mjeseci. Nikakvi prašci, ni ampule i ogrlice na biljnoj bazi nisu učinkovite. Sredstva za zaštitu od buha i krpelja kupuju se samo kod veterinara ili u veterinarskoj apoteci, jer ćete samo tako sigurno dobiti djelotvoran preparat i pravi savjet o upotrebi. Treba znati da 95% buha živi u okolišu životinje, te svaki antiparazitni tretman, treba pratiti i detaljno čišćenje okoline.

Obzirom na to da preparati koji se daju oralno protiv crijevnih nametnika nemaju preventivno djelovanje, savjetujemo na mjesečnoj bazi davati antiparazitike – naročito onim psima koji borave na livadama i parkovima s velikom populacijom zivotinja.

Vašeg kućnog ljubimca treba preventivno čistiti svaka 3 mjeseca. Naredna 2-3 dana od čišćenja treba posmatrati izmet i ukoliko se uoče paraziti čišćenje obavezno ponoviti za 2 nedelje. Pravovremenim čišćenjem od endoparazita (glista) doprinosite boljem zdravstvenom statusu životinje.

Na tržištu postoji više vrsta i oblika preparata za dehelmintizaciju- sirupi, paste i tablete koji se doziraju prema tjelesnoj težini životinje. Najbolji savjet o odabiru preparata, pravilnom doziranju i upotrebi dobit ćete kod svog veterinara. Nakon dehelmintizacije, obavezno je nekoliko dana pravovremeno sakupljati izmet psa i ukloniti ga.

U principu, mačke nije potrebno kupati jer zdrava mačka, sama brine o čistoći svoje dlake i uređuje se lizanjem. Naravno, ako želite, mačku možete kupati, ali posebnim šamponima za mačke i na taj tretman je morate naviknuti od malena. Dugodlake mačke zahtijevaju puno više truda pri kupanju, češljanju i uređenju dlake. Kod dugodlakih mačaka često dolazi do formiranja tzv. - trihobezoara. To je progutana dlaka formirana u kuglice ili valjčiće koja može izazvati velike probleme u probavnom sustavu. Postoje posebne paste koje potiču izbacivanje progutane dlake i hranu koja sprečava nakupljanje trihobezoara, a za sve detaljnije informacije se raspitajte kod naših veterinara u “Vet Centar” ili pogledajte na Webshop - (Online prodavnica) strani naše web stranice.

Kupati Vaše ljubimce je bolje što rijeđe?! Naša preporuka je da psa treba kupati 3-4 puta godišnje šamponom za pse. Vlada sasvim pogrešno mišljenje je da će pas ljepše mirisati ako se češće kupa. Tuširanje odnosno ispiranje običnom vodom je dozvoljeno po potrebi (posle kupanja u rijeci, prljanja posle kiše ili u blatu, zimi pranje šapa od soli).

Vlasnici kućnih ljubimaca moraju da shvate da čestim kupanjem narušavaju prirodni odbrambeni mehanizam kože i time čine njihovog kućnog ljubimca manje otpornim na razna oboljenja.

Da bi izbjegli sve eventualne neželjene posljedice kupanja ljubimaca, o načinu kupanja i vrstama preparata se posavjetujte lično sa Vet Centar zaposlenicima ili dostupnost preparata provjerite na Webshop - (Online prodavnica) strani naše web stranice.

Mnogi vlasnici pasa misle kako je šišanje kućnih ljubimaca rezervisano samo za one pse i mačke koji posjećuju izložbe i takmičenja. No rezultat šišanja ne treba uvijek da bude izložbena frizura, nego uredan i čist pas, pa zato to spada u higijenske zahvate.

S dlakom na leđima obično nema većih problema. To je dio tijela koji nije naročito osjetljiv, pa će većina pasa dozvoliti češljanje i tako održavanje dlake. Međutim, dlaka ispod pazuha, na trbuhu i posebno između jastučića na šapicama često će stvarati probleme i vlasniku i životinji.

Šape su jako osjetljive i mnogi naši ljubimci se osjećaju vrlo neugodno kada im želimo ošišati dlake među prstima. Nakon nekog vremena, i više neuspjelih pokušaja, ta se dlaka pretvori u tvrdi grumen, pun kamenčića, iveraka i travki, dolazi do povrede šape i šepanja.

Zato je jako bitno da redovno održavate higijenu dlake, redovnim iščešljavanjem dlake koja se mijenja i opada, kao i redovnim šišanjem onih pasmina koje to zahtijevaju.

Ako Vas ugrize bilo koja životinja, vrlo je važno odmah se javiti doktoru. Budući da u našoj zemlji vlasnici pasa i mačaka imaju zakonsku obavezu vakcinacije svojih kućnih ljubimca protiv bjesnoće, mala je vjerovatnoća da budu bolesni. Ipak, ako Vas ugrize pas ili mačka, potrebno je provjeriti kod vlasnika da li je životinja redovno vakcinisana.

Domaći pas ili mačka smatraju se zdravim, no treba ih posmatratii u narednih 10 dana. Ukoliko se za to vrijeme kod životinje ne razviju znakovi bjesnila, nisu potrebni nikakvi specifični medicinski postupci kod ugriženog, osim obrade rane. Ako pas ili mačka pokazuju znakove bjesnila, ako se posumnja na bjesnilo ili je životinja pobjegla, potrebno je savjetovati se sa doktorom i ukoliko je indicirano, primjeniti preporučeni tretman.

U skladu sa Regulativama Evropske unije, potrebno je da kućni ljubimci prilikom nekomercijalnog kretanja iz Bosne i Hercegovine u države članice Evropske unije, posjeduju pasoš (vlasničku knjižicu) i veterinarsko zdravstveni sertifikat.

Sertifikat je dokument koji se izdaje psima i mačkama da bi mogli da putuju izvan granica BiH. Detaljnije objašnjenje o izdavanju BiH putnih dokumenata za kućne ljubimce, pogledajte u istoimenom članku Savjeti veterinara na našoj web stranici.

Vet Centar Banja Luka

Vet Centar - Banja Luka

Zdrav ljubimac i zadovoljan vlasnik su zaista najveća nagrada svakom veterinaru, te se stoga u svakom trenutku trudimo da zadovoljimo sve potrebe naših cijenjenih klijenata i njihovih ljubimaca.

Adresa: Karađorđeva 79b
78000 Banja Luka

E-mail: vetcentar@teol.net

E-mail: contact@vetcentar.com

Mob: +387 65 981 786

Mob: +387 65 288 850

Telefon: +387 51 288 850

Telefon: +387 51 288 851

Vet Centar - Brzi kontakt

Za uspostavljanje brzog kontakta nas možete pozvati ili kontaktirati putem neke od aplikacija.

+387 65 981 786

Telefon Telefon
WhatsApp WhatsApp
Viber Viber

* Da bi ostvarili brzi kontakt putem neke od aplikacija, kliknite na jednu od ikonica iznad!

Verified by Visa logo ssl

Sadržaj ove web stranice nije dozvoljeno kopirati ili koristiti u bilo koje svrhe bez pismenog odobrenja "Vet Centar" doo - Banja Luka. Zadržavamo pravo na eventualne greške u tehničkom, tekstualnom i cjenovnom opisu koje su se mogle desiti prilikom unosa podataka na ovu web stranicu. Svi proizvodi prikazani na našoj web stranici i webshopu su dio naše ponude i ne podrazumjeva se da su dostupni u svakom trenutku. Za sve eventualne nedoumice, probleme ili tehničke informacije kontaktirajte našu tehničku službu na telefonski broj +387 51 288 850. Hvala na razumjevanju.

Copyright © 2025 | " Vet Centar" Banja Luka

Product by @mariolaWeb